fbpx

Yumuşatma sistemleri

Sularda bulunan kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg) mineralleri sertliği (kireci) oluşturmaktadır. Sertlik mineralleri, başta insan sağlığı olmak üzere , tesisata ve su ile çalışan makinelere zarar verdiği için, sulardan uzaklaştırılması gerekmektedir.

Su yumuşatma sistemlerinin temel çalışma prensibi iyon değiştirme yöntemi ile suda sertliğe neden olan kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg) iyonlarının sudan uzaklaştırılmasına dayanmaktadır. Sulardan sertliğin giderilmesi amacı ile, katyonik reçine minerali ile dizayn edilen su yumuşatma sistemleri kullanılmaktadır.  Katyonik reçinede bulunan sodyum (Na) iyonlarının, kalsiyum ve magnezyum iyonları ile yer değiştirmesiyle gerçekleşen uzaklaştırma işlemidir.

Reçine bünyesinde zamanla azalan sodyum (Na) iyonunu yenilemek amacı ile, su yumuşatma ünitelerine tuz (NaCI) ile rejenerasyon yapmak gerekmektedir. Reçinenin bünyesinde tuttuğu kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg) iyonları ise , rejenerasyon işlemi esnasında yıkama suyu ile gider olarak atılmakta, böylece reçine temizlenmektedir.

Daire veya işletmeniz  için tercih edebileceğiniz sistemler tüm tesisatınız içinde kullanım amaçlı dolaşan suların yumuşatılması amacıyla tasarlanmıştır.

Gösterilen sonuç sayısı: 1

Sohbete Başlayın
Whatsapp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime geçebilirsiniz.