fbpx

NASA TEKNOLOJİSİ REVERSE OSMOS SİSTEMİ

Ters osmos teknolojisi, ilk olarak Nasa tarafından, donanmaya temiz içme suyu temin etmek amacıyla geliştirilen önemli bir buluştur. Ters osmos işlemi, farklı iyon konsantrasyonuna sahip olan ve aralarında yarı geçirgen bir membran bulunan iki çözeltinin iyon konsantrasyonlarının eşitlenmesi prensibine dayanır.

Ozmotik basınç ile doğal olarak gelişen bu olaya, bir pompa veya şebeke hattı basıncı ile ozmotik basınçtan daha yüksek bir basınç uygulandığında, işlem ters osmos adını alır ve yarı geçirgen membran, sadece temiz suyu geçirerek suyun içerisindeki eriyik halde bulunan organik ve inorganik maddeler, tuzlar, ağır metaller, virüslerve bakterilerden arındırır.

Yüksek teknolojinin insanlığa armağanı olan RO; Ters Ozmoz sistemi, yaşam kaynağı suyun vucuttaki biyolojik yararlanımını maksimum seviyeye taşımaktadır. Bu teknoloji NASA tarafından geliştirilmiştir.

Rainwater Su Arıtma Sistemleri, RO teknolojisi ile arıttığı sağlıklı ve temiz suyu, beklemeden, kuşku duymadan tüketmenizi garanti altına alır. Damacana su ile uğraşmadan, pH seviyesi yüksek değeri ile lezzetli suya dilediğiniz her an mutfağınızdan yada ofisinizden ulaşım imkanına sahip olursunuz.

Biz su’yuz. Bedenimizin %70’i sudan oluşmaktadır. Vücudun günlük 2-2,5 litre suya ihtiyacı vardır. Baş ağrısı, yorgunluk, konsantrasyon eksikliği, böbrek enfeksiyonları, su açlığının en temel belirtileridir. Ve içtiğimiz sıvılar asla suyun yerini tutamaz.

“Ters osmos teknolojisi”, suyu yarı geçirgen bir zardan geçirerek basınç altındaki suyu itmek suretiyle kirleticilerin büyük bir çoğunluğunu sudan uzaklaştırmak için kullanılan bir teknolojidir.

Yaygın olarak RO olarak adlandırılan ters osmos teknolojisi, yarı geçirgen bir ters osmos membranı ile basınçla sıkıştırarak suyu demineralize etmektedir.

Ters Osmos Teknolojisi Nasıl Çalışır?

“Ters osmos teknolojisi”, suyu büyük bir basınçta ince gözenekli bir malzemeden geçiren bir arıtma cihazıdır. Gözenekli filtre, bakteri kirleticiler ve güvensiz kimyasallar gibi daha büyük moleküllerin geçmesine izin veren malzemelerden yapılır.

Ters osmos teknolojisi, RO’nin tuz tarafındaki basıncı artırmak için yüksek basınçlı bir pompayla çalışır ve suyu yarı geçirgen RO membranı boyunca zorlar ve hemen hemen tümüyle çözünmüş tuzların arasında bırakır. Akış, gereken basınç miktarı, besleme suyunun tuz konsantrasyonuna bağlıdır. Besleme suyu ne kadar yoğunlaşırsa, osmotik basıncın üstesinden gelmek için daha fazla basınç gerekir. Demineralize edilen tuzdan arındırılmış su elde edilir. RO membranından geçmeyen konsantre kirletici maddeleri taşıyan su akıntısına konsantre akışı denir.

Besleme suyu, basınç altında (osmotik basıncın üstesinden gelmek için yeterli basınç) RO membranına girdiğinde su molekülleri yarı geçirgen zardan geçmekte ve tuzlar ve diğer kirletici maddelerin geçmesine izin verilmemektedir.

Bir ters osmos sisteminin, filtre ortamındaki kirletici maddelerin toplandığı standart filtrasyon yerine çapraz filtreleme kullandığını anlamak önemlidir. Çapraz filtremeyle, çözelti filtreden geçmekte ya da filtreyi geçerek 2 çıkışa sahiptir. Filtrelenmiş su bir yöne gider ve kirlenmiş su bir başka yöne gider. Kirletici maddelerin birikmesini önlemek için, çapraz akışlı filtrasyon, suyun kirletici birikintiyi süpürmesine ve ayrıca membran yüzeyini temiz tutmak için yeterli türbülansa izin verir.

Ters osmos teknolojisi, iyi bir su sistemi ya da şehir su dağıtımına alternatif bir su kaynağı olan evler için mükemmeldir. Gözenekli filtre sert kimyasalları kesecek ve evinizi bir su kaynağında olabilecek herhangi bir kirletici maddeden koruyacaktır.

Ters osmos teknolojisi su filtrasyonu, içme suyunun kalitesini iyileştirmek için uygun maliyetli ve güvenli bir yoldur. Bir mutfak lavabosundaki küçük bir RO su filtrayon sisteminden, bir üretim tesisinde büyük bir ticari sisteme kadar büyüklükte değişen ters osmos teknolojisi, sudaki safsızlıkları etkili bir şekilde gidermek için tüm dünyada kullanılmaktadır.

Sohbete Başlayın
Whatsapp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime geçebilirsiniz.